Скасування виконавчого напису нотаріуса

В Україні почастішали випадки арешту банківських рахунків та блокування банківських карток. Така ситуація виникає, коли боржник уклав кредитний договір із банком або іншою фінансовою установою та перестав погашати борг. Це дає можливість кредитору накласти виконавчий напис та розпочати процедуру стягнення.

Що таке виконавчий напис нотаріуса

Виконавчий напис нотаріуса – відмітка на копії фінансового документа, де нотаріус розпоряджається стягнути, на користь банку гроші або майно боржника, для погашення заборгованості, що утворилася. Ця позначка дає можливість кредитору звернутися до судових пристав безпосередньо, без звернення до судових інстанцій.

У законі про нотаріат є три умови для вчинення нотаріального напису:

 • вимоги кредитора є безперечними, це означає, що між боржником та кредитором немає розбіжностей щодо розміру та строку боргу;
 • з дня передбачуваного виконання зобов’язання пройшло трохи більше 3-х років (для фізичних осіб), 1 року (для юридичних);
 • у кредитному договорі прописано пункт про можливість отримання боргу в такий спосіб.

Існує кілька документів, для яких кредитор може отримати нотаріальний напис: кредитні договори, договори позики, договори поруки, договори з оренди, договори іпотеки. Усі документи, які оформлені раніше, повинні бути завірені нотаріально.

Як відбувається процедура стягнення заборгованості:

 1. Стягувач представляє у нотаріальну контору фінансовий документ, що встановлює борг. Юрист після перевірки паперів оформляє виконавчий напис на копії документа та інформує про нього боржника не пізніше трьох днів.
 2. Нотаріальний напис на копії оригіналу кредитор подає до виконавчої служби або колекторського агентства. Виконавці починають виробництво і на законних підставах заарештовують кошти та майно.
 3. Після арешту у боржника немає можливості купувати, продавати нерухомість, автомобіль, здійснювати інші покупки, які вимагають реєстрації в нотаріальній конторі.
 4. Крім арешту рахунків боржника, виконавець спрямовує відповідну постанову за місцем роботи боржника, для утримання частини заробітної плати в рахунок заборгованості. 

До відома! Мікрофінансові організації виключені законодавством з числа кредиторів, які мають право звернутися до нотаріуса за отриманням виконавчого напису на договорі позики.

МФО видають кредити трохи більше, ніж на 30 днів. Це означає, що вони не мають підстав нараховувати відсотки та неустойку після закінчення цього терміну. Внаслідок цього такий документ можна скасувати через судові органи.

Як перевірити виконавчий напис нотаріуса 

При получении письма с постановлением исполнителя или уведомления от банка об аресте счетов, зайдите на АСИП (автоматизированная система исполнительного производства) или Единый реестр должников. Введите ФИО, дату рождения, и найдите себя. 

Боржник дізнається про виконавчий документ, коли від виконавців надходить повідомлення про відкриття провадження або вже накладаються арешти на грошові рахунки (у тому числі пенсійні) та на рухоме, нерухоме майно.

При отриманні листа з постановою виконавця або повідомлення від банку про арешт рахунків зайдіть на АСВП (автоматизована система виконавчого провадження) або Єдиний реєстр боржників. Введіть ПІБ, дату народження і знайдіть себе.

Якщо знайшли, можете дізнатися, хто нотаріус, виконавець, стягувач, ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження, знайти документ, на підставі якого заарештували рахунки.

Якщо не знайшли себе в АСВП, зверніться за консультацією до банку. Вам повинні надати інформацію про виконавчу справу, вказати службу, яка веде цю справу, куди вам слід звернутися за роз’ясненнями.

Порада! При арешті дебетової картки, необхідно написати заяву, додати довідку з місця роботи та виписку з банківського рахунку про те, що на рахунок надходить з/п. Документи необхідно надати до виконавчої служби. Законом передбачено загальний відсоток всіх відрахувань і він не повинен перевищувати 50%.

Як оскаржити виконавчий напис нотаріуса 

Скасувати нотаріальну дію може лише суд, який вирішує припинити процедуру виконавчого провадження або відмовити. Судове рішення залежить від того, наскільки аргументована заява. Звертатися до судових органів необхідно протягом 10 днів рахуючи з дня отримання повідомлення про нотаріальний документ.

При поданні документів до судових органів переслідуються дві мети:

 1. Зупинення стягнення з виконавчого провадження.
 2. Нотаріальний напис, що не підлягає виконанню.

Для зупинення стягнення подається до суду заява із проханням припинити виконавчу справу. Це обов’язковий крок, якщо його не зробити, виконавець зніматиме кошти з рахунків і виставлятиме на продаж майно. Зупинка виробництва не знімає арешт із майна, але забезпечує його безпеку.

Другий пункт здійснюється шляхом подання заяви, щоб визнати виконавчий нотаріальний документ таким, що не підлягає виконанню.

Важливо! У позові варто просити «визнання нотаріального напису, що не підлягає виконанню».

Підстави для скасування виконавчого напису нотаріуса 

Щоб після розгляду справи в судових органах, було прийнято позитивне рішення про скасування виконавчого напису, необхідно довести протиправність дій кредитора та нотаріуса.

Оскаржити нотаріальний напис можна з таких підстав.

Ви не отримали повідомлення від нотаріуса

Уведомление от нотариуса должно быть выслано ценным или заказным письмом. Именно с даты получения такого письма на почте начнется срок на обжалование. Простые письма не отслеживаются на почте и подтверждения даты, когда вы получили простое письмо нет ни у вас, не у нотариуса.

Повідомлення від нотаріуса має бути надіслано цінним або рекомендованим листом. Саме з дати отримання такого листа на пошті розпочнеться термін на оскарження. Прості листи не відстежуються на пошті та підтвердження дати, коли ви отримали простий лист немає ні у вас, ні у нотаріуса.

Спірна ситуація

Наявність спору між кредитором та боржником щодо суми боргу та строків його погашення є перешкодою для вчинення нотаріального напису.

Порушення права добровільного погашення

Боржнику необхідно надати час на погашення заборгованості. Перед зверненням до нотаріуса кредитор повинен надіслати боржнику листа з вимогою погасити борг (прострочення) протягом 30 днів. Тільки після того, як боржник отримав листа, але не виконав вимог, кредитор має право йти до нотаріальної контори.

Ранні домовленості

Заборгованість стягується за фінансовими документами, у яких дозволено здійснювати нотаріальні надписи. Цей пункт має бути прописаний у договорі.

Відсутність нотаріального засвідчення кредитного договору

Щоб поставити напис нотаріуса, кредитний договір має бути нотаріально засвідченим. Насправді ж кредитні договори нотаріально не засвідчуються, а укладаються у звичайній письмовій формах. Тому нотаріальний напис на такому договорі буде незаконним.

Недотримання встановленої процедури нотаріусом

Нотаріус зобов’язаний вивчити договір, виходячи з якого видає напис, перевірити обгрунтованість боргу, правомірність нарахувань цієї заборгованості. Здебільшого нотаріус виносить надпис за копією фінансового документа та довідкою про те, що на думку кредитора у людини є заборгованість. Порушення нотаріального порядку призводить до анулювання дій нотаріуса.

Нотаріальний напис після позову про стягнення боргу

У разі подання позову про стягнення заборгованості, напис, що відноситься до тієї ж заборгованості, виявляється незаконним. Згодом кредитний договір не діє.

Прострочені боргові вимоги

Банки та колекторські компанії часто звертаються до нотаріуса з простроченими борговими вимогами.

Кредитор може отримати нотаріальний напис у нотаріуса пізніше трьох років із дати настання терміну повернення кредита.

Безпідставно нараховані відсотки 

Стягнення відсотків за користування позикою поза терміну повернення кредиту є незаконним. Якщо за умовами кредитного договору ви зобов’язані повернути кредит через 5 років, кредитор не має законного права нараховувати та стягувати відсотки після закінчення цього терміну.

Одночасне стягнення штрафу та пені

Незаконно стягувати одночасно і штраф, і пені, закон не передбачає подвійне покарання за одне порушення.

Порада! Щоб розібратися в ситуації, вам знадобиться адвокат. Він заздалегідь оцінить реальні ризики, розбереться у правомірності роботи виконавця, допоможе в складанні позову до суду, забезпечить можливість виграти судовий процес. Як показує практика, за сприяння адвоката розгляд закінчується визначенням на користь боржника.

Документи для складання позову про скасування виконавчого напису нотаріуса

Адвокат по кредитах допоможе скласти позовну заяву, додайте до неї:

 • копію кредитного договору (вимагати у нотаріуса);
 • документи кредитної справи;
 • копію нотаріального напису;
 • припис про відкриття виконавчої справи (запитати у державній службі або у колекторів);
 • документи, відповідно до яких зроблено виконавчий напис (запитати у нотаріальній конторі);
 • заяву про зупинення виконавчого провадження;
 • до документів додайте квитанцію про сплату судового мита.

Подавайте матеріали у 4-х примірниках (для суду, виконавця, стягувача, нотаріуса).

Позов подається до судових органів за місцем знаходження виконавців, за місцем виконання напису або де проживає позичальник.

Важливо! Подавайте позов на того, кому видано нотаріальний напис. Відповідач – стягувач, нотаріус та виконавець у цьому випадку будуть третьою особою.

Скасування виконавчого напису нотаріуса через суд

Коли всі матеріали передано до судових органів, відкривається судове провадження та починається розгляд справи.

Використовується три формати розгляду даних справ:

 1. Спрощене провадження з викликом усіх учасників процесу.
 2. Спрощене провадження без виклику сторін.
 3. Загальне судове провадження.

Спрощене провадження передбачає розгляд справ без проведення судового засідання. Загальне провадження передбачає участь усіх сторін у судових засіданнях.

Під час слухання справи вас може замінити адвокат, часто такі справи розглядаються у спрощеному провадженні без наявності обох сторін.

Після позитивного рішення та анулювання виконавчого документа юриста, закривається виконавча справа та припиняються будь-які дії щодо стягнення з боржника коштів. Скасування нотаріального документа у судовій інстанції не впливає на термін позовної давності за кредитом.

До відома! Якщо ви бажаєте бути присутнім на судовому процесі (законом це передбачено), необхідно вказати це в позовній заяві. У вас буде можливість додавати пояснення під час слухання.

Строки оскарження виконавчого напису нотаріуса

Термін оскарження напису – 3 роки з моменту його написання або з того моменту, як боржника офіційно сповістили про нього.

Після розгляду справи суд може винести позитивний вердикт або відмовити позичальнику в позові. Якщо прийнято позитивне рішення, виконавець має виконати ухвалу суду, а саме закрити виконавчу справу та розблокувати рахунки.

Через місяць (30 днів) після винесення ухвали суду та її набуття чинності ви повинні:

 • забрати копію ухвали;
 • переслати чи віддати копію кредитору;
 • він повинен вам вручити ухвалу про закриття виробництва.

Перевірте, чи завершено виробництво через реєстр АСВП.

Важливо! Відмову можна оскаржити в апеляційному суді.

Запитання адвокату

Поширені запитання

 • Скільки часу суд розглядає справу про відміну виконавчого напису?

  Судовий процес триває від двох до шести місяців. В окремих ситуаціях розгляд може затягнутися до року.
 • До якого суду подається позов про оскарження виконавчого напису?

  Позов може бути поданий за місцем проживання відповідача, за місцем здійснення нотаріальних дій, де знаходиться нерухомість, якщо процес на підставі договору іпотеки.
 • Скільки коштує скасувати виконавчий напис нотаріуса?

  Судовий збір за подання позову до суду – 908 грн. та судовий збір за подання клопотання про забезпечення позову – 454 грн. Послуги адвоката: консультація, допомога у складанні документів, участь у судових процесах від 6 000 до 10 000 гривен. Частину суми буде повернено (стягнуто з кредитора).
 • Як дізнатися про виконавчий напис?

  Зайдіть до Єдиного реєстру боржників або на АСВП (автоматизована система виконавчих проваджень). Введіть ПІБ, дату народження та знайдіть себе.
 • Чи законний виконавчий напис на кредитному договорі?

  За умови дотримання норм процесуального права, нотаріус має право здійснювати виконавче вплив на кредитному договорі споживача. Якщо цей пункт прописаний у договорі та договір завірений нотаріально.